حراج 13 میلیاردی در تهران...

حراج 13 میلیاردی در تهران

سهراب سپهری برای سومین دوره متوالی در حراج تهران رکورددار شد تا بر صدر جدول هنرمندان پرفروش عرصه هنرهای تجسمی تکیه بزند.

سهراب سپهری بازهم رکورد زد، در سومین حراج تهران، حراجی که چکش آن را رضا کیانیان بازیگر سینما و تئاتر زد و مهمانان سرشناسی را به هتل آزادی کشاند.

عصر جمعه 9 خرداد دو تابلو از این شاعر و نقاش کاشانی در حراج تهران عرضه شد، یکی از این تابلوها متعلق به محموعه تنه درختان شاعر «صدای پای آب» بود و دیگری تابلویی انتزاعی در ابعاد 90در 130 سانتی متر.قیمت پایه اولین تابلو بین 600 تا 800 میلیون تومان بود و دومی بین 500 تا 700 میلیون تومان.

قیمت تابلو نخست به محض چکش خوردن سیر صعودی در پیش گرفت و در نهایت روی رقم یک میلیارد و 800 میلیون تومان ثابت ماند، تا خریدار تلفنی اش از کانادا نفس راحتی بکشد و این تابلو را از آن خود کند.

تابلو انتراعی سهراب هم 200 میلیون کمتر از تابلو «تنه درختان» (یک میلیارد و 600 میلیون تومان) به فروش رفت تا آثار این هنرمند گرانترین آثار سومین حراجی تهران باشد.

این اتفاق البته در حراج تهران مسبوق به سابقه است، در دو حراج گذشته هم رکورددار فروش سهراب سپهری بوده و این بار هم انتظار می‌رفت که او رکورد دار شود.

پس از سهراب ، رضا درخشانی با تابلو « شکار آبى آسمان » بیشترین رقم فروش را داشت، این تابلو ۶٠٠ میلیون تومان فروخته شد . نقاشى خط «محبت» اثر سید محمد احصایی هم با فروش ۵٨٠ میلیون تومانى در رده  چهارم قرار گرفت و نقاشى دو قطعه اى آیدین آغداشلو با ٣٨٠ میلیون تومان فروش در ردیف پنجم قرار گرفت.

در مجموع 90 اثر تجسمی از 87 هنرمند ایرانی در حراج تهران به فروش رفت و رقم کل حراج هم به 13 میلیارد و 257 میلیون تومان رسید.

علیرضا سمیع‌آذر که مدیریت حراج تهران را برعهده دارد، از این رقم ابراز شگفتی کرد و حمایت‌های معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را زمینه ساز رونق فروش آثار تجسمی دانست. او در جمع خبرنگاران گفت:«وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامى در روز افتتاحیه حراج حضور یافتند و امروز در جریان حراج شاهد حضور معاون هنرى محترم و مدیرکل محترم تجسمى وزارت ارشاد بودیم ؛ همین اعلام حمایت ها و خلق فضاى امید بخش ، حال عمومى جامعه هنرى را بهبود بخشیده است و در یک اتمسفر اطمینان بخش و امیدوارى عمومى ، بخش خصوصى نیز با قدرت بیشترى در عرصه هنر فعالیت مى کند؛ در عین حال از حضور دلگرم کننده رییس محترم شوراى شهر تهران هم بسیار سپاسگذارم.»

رضا کیانیان حراج گذار این سه دوره هم رشد چشمگیر خریداران آثار هنرى را زمینه ساز رقابت و ارتقاى قیمت دانست که با عث اعتلاى هنر ایران می‌شود. 

آثارفروش رفته در حراج تهران با قیمت بالای 100 میلیون تومان

هنرمند

اثر

قیمت / تومان

زنده‌یادحسین کاظمى 

نقاشى

360 میلیون

سیدمحمد احصایى

نقاشى خط « حقیقت چیست ؟ »

360 میلیون

فرهاد مشیرى

الله طلایى

360 میلیون

فریده لاشایى

نقاشی

300 میلیون

ابوالقاسم سعیدى

نقاشی

300 میلیون

نصرالله افجه اى

نقاشى خط

280 میلیون

کوروش شیشه گران

پرتره

260 میلیون

مسعود عربشاهى

نقاشی

220 میلیون

ژازه تباتبایی

مجسمه

220 میلیون

صداقت جبارى

نقاشى خط

220 میلیون

مسعود عربشاهی

نقاشی(دومین اثر)

210 میلیون

پرویز تناولی

مجسمه هیچ

210 میلیون

مارکو گریگوریان

نقاشی

200 میلیون

حسین زنده رودى

نقاشی

170 میلیون

رضا مافى

نقاشی

170 میلیون

سیراک ملکونیان

نقاشی

165میلیون

هوشنگ پزشک نیا

نقاشی

160 میلیون

زنده‌یاد جعفر روحبخش

نقاشی

150 میلیون

عباس کیارستمى

عکس

140 میلیون

پرویز کلانترى

نقاشی

140 میلیون

زنده‌یاد بهجت صدر

نقاشی

140 میلیون

قاسم حاجى زاده

نقاشی

140 میلیون

توکل اسماعیلى

مجسمه

130 میلیون

زنده‌یاد مهدى ویشکایى

  نقاشى

130 میلیون

زنده یاد پروانه اعتمادى

نقاشی

130 میلیون

على شیرازى

نقاشی

120 میلیون

جلیل رسولى

نقاشی خط

120 میلیون

ناصر عصار

نقاشی

120 میلیون

رضا لواسانی

نقاشی

120 میلیون

شهریار احمدى

نقاشی

100 میلیون

/ 0 نظر / 15 بازدید